To impreza, podczas której staramy się przegnać zimę. Każdy uczestnik może samodzielnie wykonać (i zabrać do domu!) własny miniogródek z kwiatami i ziołami kojarzącymi się z nadejściem wiosny. Wykonujemy także wiosenne laleczki i smażymy bliny, które w dawnej Rusi symbolizowały coraz silniejsze o tej porze roku słońce. Na koniec palimy kukłę Marzanny, aby ostatecznie rozstać się z zimą.
Udział w imprezie jest bezpłatny. Dokładna data najbliższej imprezy oraz szczegółowe informacje w stosownym czasie ukażą się w Aktualnościach.
3 listopada 2017
To najstraszniejsza impreza w muzealnym kalendarzu – andrzejkowe wróżby w mrocznym klimacie. Wspólnie wykonujemy kapelusze czarownic i czarodziejów, wiążemy miotły z patyków, gramy w potworne gry, robimy sobie makijaże, w których nikt nas nie rozpozna, kleimy lampiony i raczymy się straszliwymi potrawami. Na koniec, aby andrzejkowej tradycji stało się zadość, lejemy wosk przez dziurkę od klucza i próbujemy odgadnąć, co przyniesie nam przyszłość.
Udział w imprezie jest bezpłatny. Dokładna data oraz szczegóły najbliższej imprezy w stosownym czasie pojawią się w Aktualnościach.
3 listopada 2017
Otwocki Piknik Archeologiczny to jedna z najstarszych muzealnych imprez. Odbywa się w każdą pierwszą sobotę lipca. Każdego roku staramy się dodać do pikniku coś nowego, a większość atrakcji zostaje z nami na stałe. Dlatego też możecie być pewni, że kiedy przybędziecie na najbliższy Piknik, nie ominie Was: lepienie naczyń z gliny, pieczenie bułek w wielkim terenowym piecu, szukanie skarbów w wykopie archeologicznym i minerałów w gipsowych odlewach, robienie biżuterii z drewna i muszli, pokaz grupy rekonstrukcyjnej, jakaś tajemnicza potrawa z kociołka na ognisku, odlewanie i ozdabianie woskowych świec i oczywiście strzelanie… Strzelanie z łuku, kuszy, katapulty i trebusza! A zatem warto chyba zabrać koc, pojawić się przed południem na terenie Muzeum i spędzić z nami resztę dnia?
Udział w imprezie jest bezpłatny. Dokładny termin najbliższego Pikniku oraz szczegółowe informacje pojawią się w stosownym czasie w Aktualnościach.
3 listopada 2017
Każdego roku, tuż przed rozpoczęciem Wielkiego Postu, w Muzeum wspólnie żegnamy karnawał. Robimy kolorowe nakrycia głowy, błyszczące brokatem maski karnawałowe, smażymy i nadziewamy pączki i gramy w „kota w beczce”. Ten, komu uda się rozbić drewnianą beczkę z wizerunkiem kota, staje się właścicielem zamkniętej w niej niespodzianki.
Udział w imprezie jest bezpłatny. Dokładnej daty najbliższej imprezy oraz szczegółów szukajcie w Aktualnościach.
3 listopada 2017