Jesteś tutaj: Start / O Nas

O Nas

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

 Muzeum Ziemi Otwockiej

Muzeum Ziemi Otwockiej istnieje od 3 maja 1994r. Pierwszą siedzibę placówki stanowiły trzy sale w podziemiach ratusza miejskiego. W 1996 roku Muzeum przeniosło się do obecnej siedziby – willi na skraju Soplicowa.

W zbiorach Muzeum znajduje się obecnie kilka tysięcy eksponatów: znalezisk, darów i depozytów. Najstarsze pochodzą z paleolitu, najnowsze – sprzed kilku lat. W 2016 roku, dzięki akcji zbierania eksponatów przeprowadzonej z okazji setnej rocznicy uzyskania praw miejskich przez Otwock, zbiory poszerzyły się o ponad tysiąc fotografii, dokumentów i przedmiotów. Ekspozycja stale się rozrasta.

W budynku Muzeum znajduje się także niewielka galeria sztuki nosząca imię otwockiego malarza – Bogdana Stodulnego. To właśnie w niej odbywają się czasowe wystawy prac lokalnych artystów, a pomiędzy kolejnymi wystawami można podziwiać prace samego Stodulnego.

Oprócz działalności ekspozycyjnej, Muzeum zajmuje się także organizacją odczytów, koncertów, slajdowisk i spotkań dla miłośników historii Otwocka, a także wydawaniem publikacji o charakterze historycznym. Poza tym placówka organizuje lub współorganizuje wiele imprez, które na stałe wpisały się w kalendarz otwockich wydarzeń kulturalnych: Noc Muzeów, Otwocki Piknik Archeologiczny, Otwocką Grę Miejską i inne.