Lekcje muzealne

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Zapraszamy dzieci przedszkolne, a także uczniów szkół podstawowych i średnich do udziału w naszych lekcjach muzealnych. Każda lekcja trwa ok. 40-45 minut. Zaczyna się opowieścią na wybrany temat, po której następuje samodzielne zwiedzanie ekspozycji. Koszt lekcji: 8 zł/dziecko. Obowiązują zapisy z przynajmniej dwudniowym wyprzedzeniem.

 lekcja muzealna

1. Pierwsza wizyta w muzeum
Propozycja skierowana głównie do grup przedszkolnych, które odwiedzają nas po raz pierwszy. Przewodnik przybliża dzieciom zasady obowiązujące w muzeach, a następnie uczestnicy wycieczki poznają bliżej naszą ekspozycję: wspólnie uruchamiamy żarna, zapalamy lampę naftową, nastawiamy płytę na patefonie...

2.Historia Otwocka – miasta i uzdrowiska
Propozycja dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Lekcji towarzyszy prezentacja multimedialna pełna fotografii dokumentujących dzieje Otwocka. Uczestnicy poznają najważniejsze fakty z dziejów miasta, zwłaszcza z okresu, gdy Otwock był prężnie rozwijającym się uzdrowiskiem. Ilość omawianego materiału dostosowana jest do wieku uczestników.

 3. Żydzi otwoccy
Propozycja dla uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich. Przed wybuchem II wojny światowej Żydzi stanowili większość mieszkańców Otwocka. Uczestnicy lekcji poznają podstawowe fakty z dziejów społeczności żydowskiej w naszym mieście.

 4. Michał Elwiro Andriolli – życie i twórczość
Michał Elwiro Andriolli to jeden z ojców Otwocka, twórca stylu „świdermajer”, a także niezwykle barwna i nietuzinkowa postać. Lekcja poświęcona artyście pozwala dowiedzieć się nieco o więcej o wydarzeniach, które na zawsze związały go z ziemią otwocką. Propozycja skierowana jest do uczniów szkół podstawowych.

 5. Otwock w czasie II wojny światowej
Przed wojną Otwock był jedną z najbardziej popularnych miejscowości wypoczynkowych w Polsce. Po wojnie nie udało się już odbudować dawnej świetności. Co takiego działo się w naszym mieście w latach 1939-44? Tego właśnie można dowiedzieć się podczas niniejszej lekcji. Propozycja skierowana jest do uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich.