Jesteś tutaj: Start / Oferta edukacyjna / Warsztaty

Warsztaty

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach tematycznych w Muzeum Ziemi Otwockiej.

 

Artykuły

Czym jest piękno? Etyczne wymiary sztuki - warsztaty dla młodzieży

Muzeum Ziemi Otwickiej zaprasza młodzież szkół średnich na warsztaty pt. "Czym jest piękno? Etyczne wymiary sztuki." Warsztaty odbywają się w każdą środę, czwartek i piątek ferii zimowych w godzinach 12.00 - 14.00.

Zapraszamy Muzeum Zmiemi Otwockiej, ul. G. Narutowicza 2

4 lutego 2020

Boże Narodzenie na dawnej wsi

Jak dekorowano podłaźniczkę i skąd właściwie wzięła się jej nazwa? Czym były „światy" wieszane w chałupach w okresie Bożego Narodzenia? Czy na wiejskim stole wigilijnym na pewno pojawiał się karp? Uczestnictwo w warsztatach pozwoli uczestnikom poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Dowiedzą się, jak w dawnej wsi przygotowywano się na nadejście Bożego Narodzenia, jakie wierzenia i wróżby wiązały się z tym okresem, co pojawiało się na stole wigilijnym i jaka była symbolika poszczególnych potraw. Następnie uczestnicy pod kierunkiem instruktorów samodzielnie wykonają proste zabawki choinkowe z opłatka, ze słomy i papieru.

Warsztaty trwają ok. 2 godzin i przeznaczone są dla dzieci w wieku 5-12 lat.

 Koszt: 10 zł/dziecko

Warsztaty Boże narodzenie na dawnej wsi mazowieckiej

26 października 2017
Czytaj więcej o: Boże Narodzenie na dawnej wsi

Lajkonik w Muzeum

Warsztaty poświęcone legendzie o krakowskim lajkoniku. Dzięki prezentacji przenosimy się na chwilę do Krakowa, gdzie każdego roku, w okolicach święta Bożego Ciała, można podziwiać Pochód Lajkonika, czyli brodatego mężczyzny w orientalnym stroju jadącego na sztucznym koniu przytwierdzonym do pasa. Uczestnicy zajęć poznają legendę, a następnie wykonują i ozdabiają własne, drewniane konie na kiju.

Zajęcia trwają ok. 1,5 godziny i przeznaczone są dla dzieci w wieku 5-10 lat.

Koszt: 15 zł/dziecko

Lajkonik w Muzeum

26 października 2017
Czytaj więcej o: Lajkonik w Muzeum

Polskie tradycje karnawałowe

Zajęcia wprowadzają uczestników w klimat staropolskiego karnawału. Poznajemy wspólnie rodowód karnawału, najpopularniejsze zimowe rozrywki wiejskie sprzed wielu lat, a także dowiadujemy się więcej na temat krążących po wsiach „Herodów”. W części praktycznej uczestnicy wykonują maski karnawałowe i wycinają oraz smażą faworki z przygotowanego wcześniej ciasta.

Zajęcia trwają ok. 2 godzin i przeznaczone są dla dzieci w wieku 5-12 lat.

Koszt: 10 zł/dziecko

Polskie tradycje karnawałowe

27 października 2017
Czytaj więcej o: Polskie tradycje karnawałowe

Trzej Królowie w Muzeum

Kim byli Mędrcy ze Wschodu, którzy przybyli powitać Dzieciątko? Czy rzeczywiście było ich trzech? Co symbolizują dary, które ze sobą przywieźli? Na te pytania można poznać odpowiedź podczas warsztatów „Trzej Królowie w Muzeum”. Warsztaty zaczynamy od krótkiej rozmowy o Trzech Królach i ich święcie. Sprawdzimy, jak pachnie mirra i kadzidło, spróbujemy tradycyjnego ciasta Trzech Króli, a na koniec wykonamy ruchome gwiazdy kolędnicze, które zwyczajowo prowadzą Orszak Trzech Króli.

Warsztaty trwają ok. 2 godzin i przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-15 lat.

Koszt: 15 zł/dziecko

Trzej Królowie w Muzeum

27 października 2017
Czytaj więcej o: Trzej Królowie w Muzeum

W świecie wiejskiego dziecka

Jak wyglądało dzieciństwo na dawnej wsi? Co należało do obowiązków wiejskich dzieci? Jakimi zabawkami się bawiły i czy w ogóle miały zabawki? Tego wszystkiego można dowiedzieć się na warsztatach „W świecie wiejskiego dziecka”. Na początku uczestnicy oglądają prezentację dotyczącą dzieciństwa na dawnej wsi, złożoną w dużej części z archiwalnych zdjęć z różnych stron Polski. W części praktycznej wykonują zabawki (w zależności od wieku: dziobiące kurki i wiatraczki lub koziołkujące ludziki). Jeśli wystarczy czasu i pogoda pozwoli, na zakończenie wychodzimy wspólnie na trawnik, by spróbować swoich sił w toczeniu rowerowej obręczy.

Zajęcia trwają ok. 2 godzin i przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-12 lat.

Koszt: 10 zł/dziecko

W świecie wiejskiego dziecka

27 października 2017
Czytaj więcej o: W świecie wiejskiego dziecka

W wiejskiej chałupie

Uczestnicy poznają klimat dawnej wiejskiej chałupy. Dowiadują się, w jaki sposób budowano dom i jakie przesądy i wierzenia towarzyszyły temu przedsięwzięciu. Sprawdzają własnoręcznie, jak działają narzędzia i sprzęty gospodarstwa domowego znajdujące się obecnie w zbiorach Muzeum. Oglądają również prezentację multimedialną pokazującą przykładowe wnętrza i dekoracje dawnej wiejskiej chaty. Po tym krótkim teoretycznym wprowadzeniu nadchodzi najciekawsza część zajęć. Podzieleni na grupy uczestnicy wspólnie tworzą miniaturę wiejskiej chałupy. Budują dom ze styropianu, dzielą go na poszczególne pomieszczenia, a następnie meblują i dekorują wykonanymi przez siebie(rzecz jasna według wskazówek i wzorów) miniaturowymi meblami, sprzętami i ozdobami.

Zajęcia trwają ok. 2,5 godziny i przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-15 lat.

Koszt: 10 zł/dziecko

W wiejskiej chałupie

27 października 2017
Czytaj więcej o: W wiejskiej chałupie

Warsztaty archeologiczne

Wspaniała propozycja dla wszystkich, którzy marzą o odkrywaniu pozostałości prastarych kultur.
Uczestnicy poznają najstarsze dzieje naszych okolic oraz metody pracy archeologów. Po krótkim wprowadzeniu teoretycznym, każdy z nich może spróbować swoich sił w specjalnie zaaranżowanym wykopie archeologicznym, w którym ukryte są znaleziska. Kiedy dzieciom uda się już je odkopać z zachowaniem wszystkich poznanych wcześniej elementów warsztatu prawdziwego archeologa, postarają się na podstawie swoich znalezisk zrekonstruować niewielki fragment przeszłości.

Zajęcia trwają ok. 2,5 godziny i przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-15 lat.

Koszt: 10 zł/dziecko

Warsztaty archeologiczne

27 października 2017
Czytaj więcej o: Warsztaty archeologiczne

Wielkanoc na dawnej wsi

Podczas warsztatów uczniowie dowiadują się, jak mieszkańcy okolicznych wsi obchodzili Wielkanoc jeszcze kilkadziesiąt lat temu i jak bardzo te obchody różniły się od współczesnych. Zajęcia dzielą się na dwie części. Pierwsza to krótka rozmowa z uczestnikami, podczas której poznają oni dawne zwyczaje wielkanocne, oglądają ręcznie wykonaną palmę i wydmuszki zdobione tradycyjnymi metodami. Druga część to zajęcia warsztatowe: uczniowie sami wykonują tradycyjną palmę wielkanocną, a następnie ozdabiają jajko techniką woskowania lub wydrapywania.

Zajęcia trwają ok. 2,5 godziny i przeznaczone są dla dzieci w wieku 5-12 lat.

Koszt: 10 zł/dziecko

Wielkanoc na dawnej wsi

27 października 2017
Czytaj więcej o: Wielkanoc na dawnej wsi

Witaj wiosno!

Każdy z nas z pewnością brał udział w szkolnym topieniu Marzanny poprzedzonym niejednokrotnie surowym sądem nad mijającą zimą. A jak ludzie żegnają zimę w innych krajach? Czy nadejściu wiosny towarzyszą jakieś barwne zwyczaje? Oczywiście!

Warsztaty poświęcone są zwyczajom związanym z nadejściem wiosny w Polsce i wybranych krajach świata. Pozwalają dzieciom poznać nie tylko rodzime obrzędy, ale i tradycje tak egzotyczne, jak hiszpańskie las fallas, czy indyjskie Holi. Uczestnicy zajęć na początku słuchają wzbogaconej prezentacją multimedialną opowieści o powitaniu wiosny. W części warsztatowej wykonują do wyboru: martenice (tradycyjne laleczki, którymi wita się wiosnę w Bułgarii) lub swojskie Marzanny (w wersji mini). 

Zajęcia trwają ok. 1,5 godziny i przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-12 lat.

Koszt: 10 zł/dziecko

Witaj wiosno!

27 października 2017
Czytaj więcej o: Witaj wiosno!