Jesteś tutaj: Start / Oferta edukacyjna / Warsztaty

Warsztaty

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach tematycznych w Muzeum Ziemi Otwockiej. Kolejne tematy zajęć przybliżają uczestnikom polskie tradycje świąteczne i dawne zwyczaje ludowe. Warsztaty, w zależności od tematu, trwają od 1,5 do 3 godzin. Każde zajęcia składają się z dwóch części: wykładu połączonego z prezentacją multimedialną oraz części praktycznej, czyli zajęć manualnych, plastycznych lub kulinarnych. Koszt: 10 zł lub 15 zł/dziecko. Zgłaszane grupy muszą liczyć przynajmniej 15 osób, jednak nie więcej niż 35. Obowiązuje rezerwacja terminów z przynajmniej tygodniowym wyprzedzeniem.

warsztaty

 

 

Artykuły

Boże Narodzenie na dawnej wsi

Jak dekorowano podłaźniczkę i skąd właściwie wzięła się jej nazwa? Czym były „światy" wieszane w chałupach w okresie Bożego Narodzenia? Czy na wiejskim stole wigilijnym na pewno pojawiał się karp? Uczestnictwo w warsztatach pozwoli uczestnikom poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Dowiedzą się, jak w dawnej wsi przygotowywano się na nadejście Bożego Narodzenia, jakie wierzenia i wróżby wiązały się z tym okresem, co pojawiało się na stole wigilijnym i jaka była symbolika poszczególnych potraw. Następnie uczestnicy pod kierunkiem instruktorów samodzielnie wykonają proste zabawki choinkowe z opłatka, ze słomy i papieru.

Warsztaty trwają ok. 2 godzin i przeznaczone są dla dzieci w wieku 5-12 lat.

 Koszt: 10 zł/dziecko

Warsztaty Boże narodzenie na dawnej wsi mazowieckiej

26 października 2017
Czytaj więcej o: Boże Narodzenie na dawnej wsi

Lajkonik w Muzeum

Warsztaty poświęcone legendzie o krakowskim lajkoniku. Dzięki prezentacji przenosimy się na chwilę do Krakowa, gdzie każdego roku, w okolicach święta Bożego Ciała, można podziwiać Pochód Lajkonika, czyli brodatego mężczyzny w orientalnym stroju jadącego na sztucznym koniu przytwierdzonym do pasa. Uczestnicy zajęć poznają legendę, a następnie wykonują i ozdabiają własne, drewniane konie na kiju.

Zajęcia trwają ok. 1,5 godziny i przeznaczone są dla dzieci w wieku 5-10 lat.

Koszt: 15 zł/dziecko

Lajkonik w Muzeum

26 października 2017
Czytaj więcej o: Lajkonik w Muzeum

Masz babo placek!

Warsztaty dotyczą roli pieczywa w kulturze, procesu powstawania chleba i dawnych zwyczajów związanych z chlebem. Uczestnicy samodzielnie przygotowują drożdżowe ciasto na słodkie chałki. Następnie, w czasie, kiedy chałki się pieką, uczestnicy oglądają krótką prezentację dotyczącą pieczywa, a także próbują swoich sił w wytwarzaniu mąki za pomocą żaren. Na koniec otrzymują gotowe bułki. Zamiast chałek istnieje możliwość przygotowania tradycyjnych mazowieckich „sójek” (polecamy raczej starszym dzieciom).

Warsztaty trwają ok. 2 godzin i przeznaczone są dla dzieci w wieku 5-12 lat.

Koszt: 10 zł/dziecko

Masz babo placek!

27 października 2017
Czytaj więcej o: Masz babo placek!

Muzealne spotkanie z dawnymi wróżbami

Co robiły nasze babcie w długie jesienno-zimowe wieczory, aby zabić nudę? Przędły, tkały, umilały sobie czas niesamowitymi opowieściami… ale także wróżyły. Szczególną okazją do wszelakich wróżb była wigilia dnia św. Andrzeja, czyli znane także i nam Andrzejki. Nie był to jednak jedyny dzień, kiedy można było zajrzeć nieco w przyszłość. Okazji do wróżb było
w ciągu roku wiele i właśnie o nich opowiemy podczas tych warsztatów. Kto mógł wróżyć? Czego można było dowiedzieć się o przyszłości? No i przede wszystkim, jakie były najbardziej popularne i nieco mniej znane wróżby?
Po krótkim teoretycznym wprowadzeniu każdy z uczestników zajęć będzie mógł wziąć udział we wspólnym wróżeniu. Będziemy lać wosk, otwierać ciasteczka z wróżbą, ustawiać rząd butów w kierunku drzwi i czytać przyszłość z przedmiotów ukrytych pod jednakowymi miseczkami.

Warsztaty trwają ok. 1,5 godziny i przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-15 lat.

 Koszt: 10 zł/dziecko

Muzealne spotkanie z dawnymi wróżbami

27 października 2017
Czytaj więcej o: Muzealne spotkanie z dawnymi wróżbami

Polskie tradycje karnawałowe

Zajęcia wprowadzają uczestników w klimat staropolskiego karnawału. Poznajemy wspólnie rodowód karnawału, najpopularniejsze zimowe rozrywki wiejskie sprzed wielu lat, a także dowiadujemy się więcej na temat krążących po wsiach „Herodów”. W części praktycznej uczestnicy wykonują maski karnawałowe i wycinają oraz smażą faworki z przygotowanego wcześniej ciasta.

Zajęcia trwają ok. 2 godzin i przeznaczone są dla dzieci w wieku 5-12 lat.

Koszt: 10 zł/dziecko

Polskie tradycje karnawałowe

27 października 2017
Czytaj więcej o: Polskie tradycje karnawałowe

Święty Marcin w Muzeum

Dawno temu w Polsce obchodzono wiele świąt i zwyczajów, o których dzisiaj zdążyliśmy zapomnieć. Jednym z nich był dzień świętego Marcina. Nasze zajęcia przybliżą najmłodszym postać Marcina z Tours i legendy związane z tym świętym. Na zakończenie warsztatów uczestnicy upieką tradycyjne rogale z nadzieniem z białego maku (podobne do tych, które przygotowuje się w Poznaniu na dzień świętego Marcina), a także wykonają świętomarcińskie lampiony.

Zajęcia trwają ok. 2 godzin i są przeznaczone dla dzieci w wieku 7-12 lat.

Koszt: 10 zł/dziecko

Święty Marcin w Muzeum

27 października 2017
Czytaj więcej o: Święty Marcin w Muzeum

Święty Patryk w Muzeum

Co wiemy o patronie Irlandii? Kiedy obchodzimy jego święto i jakie ciekawostki się z nim wiążą? Tego możecie dowiedzieć się na naszych warsztatach. Zaczynamy od legendy o świętym Patryku, a potem będzie się robić coraz przyjemniej. Każdy uczestnik zajęć wykona własnego skrzata irlandzkiego z modeliny, a także przygotuje dla niego pułapkę. A gdzieś tam w międzyczasie upieczemy wspólnie bardzo niebanalne babeczki, aby było nam jeszcze bardziej zielono.

Zajęcia trwają ok. 2 godzin i przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-10 lat.

Koszt: 15 zł/dziecko

Święty Patryk w Muzeum

27 października 2017
Czytaj więcej o: Święty Patryk w Muzeum

Trzej Królowie w Muzeum

Kim byli Mędrcy ze Wschodu, którzy przybyli powitać Dzieciątko? Czy rzeczywiście było ich trzech? Co symbolizują dary, które ze sobą przywieźli? Na te pytania można poznać odpowiedź podczas warsztatów „Trzej Królowie w Muzeum”. Warsztaty zaczynamy od krótkiej rozmowy o Trzech Królach i ich święcie. Sprawdzimy, jak pachnie mirra i kadzidło, spróbujemy tradycyjnego ciasta Trzech Króli, a na koniec wykonamy ruchome gwiazdy kolędnicze, które zwyczajowo prowadzą Orszak Trzech Króli.

Warsztaty trwają ok. 2 godzin i przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-15 lat.

Koszt: 15 zł/dziecko

Trzej Królowie w Muzeum

27 października 2017
Czytaj więcej o: Trzej Królowie w Muzeum

W świecie wiejskiego dziecka

Jak wyglądało dzieciństwo na dawnej wsi? Co należało do obowiązków wiejskich dzieci? Jakimi zabawkami się bawiły i czy w ogóle miały zabawki? Tego wszystkiego można dowiedzieć się na warsztatach „W świecie wiejskiego dziecka”. Na początku uczestnicy oglądają prezentację dotyczącą dzieciństwa na dawnej wsi, złożoną w dużej części z archiwalnych zdjęć z różnych stron Polski. W części praktycznej wykonują zabawki (w zależności od wieku: dziobiące kurki i wiatraczki lub koziołkujące ludziki). Jeśli wystarczy czasu i pogoda pozwoli, na zakończenie wychodzimy wspólnie na trawnik, by spróbować swoich sił w toczeniu rowerowej obręczy.

Zajęcia trwają ok. 2 godzin i przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-12 lat.

Koszt: 10 zł/dziecko

W świecie wiejskiego dziecka

27 października 2017
Czytaj więcej o: W świecie wiejskiego dziecka

W wiejskiej chałupie

Uczestnicy poznają klimat dawnej wiejskiej chałupy. Dowiadują się, w jaki sposób budowano dom i jakie przesądy i wierzenia towarzyszyły temu przedsięwzięciu. Sprawdzają własnoręcznie, jak działają narzędzia i sprzęty gospodarstwa domowego znajdujące się obecnie w zbiorach Muzeum. Oglądają również prezentację multimedialną pokazującą przykładowe wnętrza i dekoracje dawnej wiejskiej chaty. Po tym krótkim teoretycznym wprowadzeniu nadchodzi najciekawsza część zajęć. Podzieleni na grupy uczestnicy wspólnie tworzą miniaturę wiejskiej chałupy. Budują dom ze styropianu, dzielą go na poszczególne pomieszczenia, a następnie meblują i dekorują wykonanymi przez siebie(rzecz jasna według wskazówek i wzorów) miniaturowymi meblami, sprzętami i ozdobami.

Zajęcia trwają ok. 2,5 godziny i przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-15 lat.

Koszt: 10 zł/dziecko

W wiejskiej chałupie

27 października 2017
Czytaj więcej o: W wiejskiej chałupie